Program 2019

21 MFT im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju

6-13 lipca 2019 r.

6 lipca 2019

godz. 19.00, CK Kalina****, ul. Parkowa 25, Lądek-Zdrój

Wernisaż wystawy fotograficznej „Lądek-Miasto Tancerzy”

7 lipca 2019

godz. 21.00, Dziedziniec Zamku na Skale, Trzebieszowice 51

Gala Inauguracyjna „CIAŁO-PRZESTRZEŃ”

Produkcja: Fundacja f.o.r.t.e.

Ruch czy dźwięk? Co było pierwsze? Kiedy zaczyna się taniec? Jak nasze ciało reaguje na dźwięk? Czy nosimy w sobie „gen tańca” czy piękno powstaje w wyniku wielu lat ćwiczeń? Spektakl CIAŁO-PRZESTRZEŃ pokazuje, że taniec jest jedną z najbardziej uniwersalnych sztuk. Ani wiek, ani narodowość, ani cechy ciała nie zdołają zatrzymać w nas głodu rytmicznego poruszania się w przestrzeni.

Na Gale Inauguracyjną złożą się z trzy elementy:
– wariacje na temat ruchu i muzyki – Justyna Rekść-Raubo i Zbigniew Szymczyk
– etiuda taneczna –  Katarzyna Błoch i Marek Zaborowski
– spektakl „The Room”- Caro Dance Theatre

UWAGA !!! Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, pl. Staromłyński 5, tel. 74 814 65 62
Organizator zapewnia bezpłatny transport.

8 lipca 2019

godz. 16.00, Jaskinia Radochowska, Radochów

„Między nami jaskiniowcami” Cezary Łasiczka przesłuchuje Zbigniewa Szymczyka – dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy

UWAGA !!! Obowiązuje wygodny, ciepły strój i obuwie sportowe. Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, pl. Staromłyński 5, tel. 74 814 65 62.

Zbigniew Szymczyk – tancerz, choreograf, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Absolwent studia pantomimy przy Teatrze Śląskim w Katowicach.

W swojej karierze zawodowej jako tancerz związany był z Uniwersyteckim Teatrem Pantomimy VIDE w Katowicach, Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego, Centralnym Zespołem Wojska Polskiego, Teatrem Pantomimy „Stodoła” w Warszawie, Studio KINEO, Warszawskim Studiem Pantomimy, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i wreszcie z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. W tym ostatnim brał udział w najważniejszych spektaklach Henryka Tomaszewskiego, m.in. Hamlet (1984), Rycerze króla Artura (1984), Syn marnotrawny (1984), Akcja – sen nocy letniej (1986), Król siedmiodniowy (1988), Cardenio i Celinda (1990), Kaprys (1996), Tragiczne gry (1999), a także w spektaklach zrealizowanych przez Aleksandra Sobiszewskiego (Czarna Babka, Małpy, Science fiction, Niewiarygodne przygody M. Koziołkiewicza Gastronomia), Jana Klatę (Nakręcanapomarańcza) czy Leszka Mądzika i Pawła Passiniego (Osąd).

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Utworów Stanisława Wyspiańskiego, gdzie otrzymał nagrodę za ruch sceniczny w spektaklu Wesele z Teatru Współczesnego w Szczecinie; uhonorowany został także odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury w 2003 roku.

godz. 21.30, Scena główna – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

SCENA DEBIUTÓW:

Spektakl „WYKLĘCI”
Centrum Artystyczne Paczka (POLSKA)

Organizatorzy MFT postanowili wzbogacić formułę wydarzenia o nowy, istotny element: Scenę Debiutów. Jeden z wieczornych spektakli festiwalowych poświęcony będzie pokazom debiutujących w ostatnim roku przedsięwzięć teatru tańca, ruchu, plastyki ciała. W tym roku Scena Debiutów zaprezentuje spektakl „Wyklęci” Centrum Artystycznego PACZKA założonego przez tancerkę i choreografkę Agnieszkę Cygan w 2017 r. w Łodzi.

„Paczka” Centrum Artystyczne, to działająca w Łodzi niezależna szkoła artystyczna. Adepci tańca, śpiewu, aktorstwa i sztuk plastycznych pod okiem uznanych pedagogów szlifują tutaj swoje talenty, rozwijają pasje i realizują ambicje. Jednym z istotnych elementów procesu edukacji są kolejne widowiska sceniczne przygotowywane w „Paczce” i do nich także należy spektakl „Wyklęci” Powiada się, iż wszystko już zostało powiedziane, nam nic poza powtórzeniem już nie zostaje, a jednak to tylko półprawda, można bowiem znaną dobrze historię opowiadać na tysiące sposobów, co uczynił choćby Raymond Queneau w „Ćwiczeniach stylistycznych”. „Wyklęci” to opowieść znana w kanonie sztuk od tysięcy lat. William Szekspir adoptując tragedię, umieścił ją w Weronie, pośród Montekich i Kapuletów, Agnieszka Cygan swoich „Wyklętych” umieściła w plemiennej Afryce ludów Waytee i Halucci. Znakomita choreografia, prezentowana w barwnej, pełnej pomysłowych rozwiązań, scenografii i energetyczna muzyka, to najważniejsze atuty „Wyklętych”. Czy potrzeba czegoś więcej do emocjonującej podróży przez sawanny Czarnego Lądu?

9 lipca 2019

godz. 13.30, Basen w Zdroju „Wojciech”, pl. Mariański 13, Lądek-Zdrój

„Historia podwodna” Cezary Łasiczka sonduje Sławomira Pietrasa

UWAGA !!! Obowiązuje strój kąpielowy, czepek i klapki. Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, pl. Staromłyński 5, tel. 74 814 65 62

Sławomir Pietras – z wykształcenia prawnik, z zawodu dyrektor polskich teatrów operowych. Od 40 lat kieruje kolejno teatrami operowymi Wrocławia, Łodzi, Warszawy i Poznania.

Wykreował wiele wybitnych i rzadko prezentowanych produkcji repertuaru klasycznego (Fidelio, Norma, Mefistofeles, Makbet, Ernani, Żydówka, Walkiria, Parsifal, autora „Die Kluge”) oraz dzieła kompozytorów współczesnych (Penderecki, Landowski, Britten, Szostakiewicz, Orff, Theodorakis i inni). Zrealizowano pod jego dyrekcją blisko 300 premier operowych i baletowych. Spektakle te były wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych festiwalach m.in. w Xanten, Carcassone, Messynie, Moskwie, Hanowerze, Maladze, Salonikach.

godz. 16.00, Kinoteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

„Śladami Tańca”- prelekcja o tańcu dla dzieci

Celem wykładów jest kształtowanie wrażliwości dzieci na piękno oraz zdolności odczuwania i rozumienia wartości estetycznych. Zakres tematyczny obejmuje przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy z zakresu historii tańca, funkcjonowaniu ciała jako narzędzia pracy tancerza, zakulisowej pracy nad spektaklem oraz interpretacji kroków oraz baletowej pantomimy. Rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej poprzez naukę pokazywania i naśladowania stanów emocjonalnych i zadanych pojęć – gestów scenicznych. Wykłady nastawione są na rozwój artystycznej kreatywności, samodzielności, inicjatywy i wyobraźni dzieci.

HISTORIA BALETU – CO TO JEST TUTU?

Podczas pierwszego wykładu dzieci poznają historię tańca w pigułce. Zaczniemy od tańca historycznego a zakończymy tańcem współczesnym. Opowiemy o cechach charakterystycznych poszczególnych tańców, o krokach, muzyce oraz o kostiumie i jego rozwoju. Dzieci poznają czym jest trykot a czy paczka klasyczna. Wykładowi towarzyszyć będą pokazy tańca przygotowane przez profesjonalnych tancerzy.

godz. 21.30, Scena główna – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

„CZTERY SCENY” – projekt taneczny Olgi Rabetskaya (BIAŁORUŚ)

W „Czterech scenach” Olga Rabetskaya ukazuje rok życia głównego bohatera, rok wyjątkowy, rok jego przemiany, transformacji, którą wywołują kolejne, zaskakujące wydarzenia, wewnętrzne konflikty, poszukiwanie rozwiązań. Rok ten autorka dzieli na cztery – sceny – części, cztery kwarty egzystencjalnej podróży bohatera, zmuszanego przez zewnętrzne „siły” do podejmowania nagłych decyzji, które wywołują nieznane mu dotąd emocje. Podział ten jest jednak miękki, nieostry, symboliczny, bo przecież życie stanowi ciągłość i w swych ramach nie ma początku ani końca – to bezustanne pulsowanie, falowanie wydarzeń i stanów na horyzoncie naszej świadomości.

Olga Rabetskaya – białoruska tancerka i choreografka Skvo’s Dance Company” (Mińsk). Tancerka i choreograf w zespole tańca współczesnego Państwowego Teatru Młodzieży Białorusi. Laureatka Międzynarodowego Festiwalu Choreografii Współczesnej – IFMC (Vitebsk), JulaFestival (Monachium), New Baltic Dance (Wilno), TEART (Mińsk), Plastforma (Mińsk), Martcontakt (Mohylew), Belaia Veza (Brześć). Artystka pracująca w rezydencji dla młodych choreografów w Moskwie.

godz. 22.15, Scena główna – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

„LADY MAKBET” (POLSKA)

Kooprodukcja QART Polskiej Fundacji Sztuki i Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej – pokaz premierowy.

Adaptacja, reżyseria, choreografia i scenografia – Artur Żymełka. Spektakl oparty na dramacie „Makbet” W. Szekspira. Ukazuje problematykę żądzy władzy oraz upadku moralności przez pryzmat żony Makbeta. Symboliczny język tańca oraz wieloznaczność rekwizytu – TRONU, nadają historii sugestywny wyraz oraz uniwersalny przekaz. Tańczą soliści Teatru Wielkiego w Łodzi.

10 lipca 2019

godz. 16.00 Kinoteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

„Śladami Tańca”- prelekcja o tańcu dla dzieci

ZANIM WYJDZIEMY NA SCENĘ… NAUKA BALETU

Wykład uświadomi dzieci na czy polega nauka tańca klasycznego. Zaczniemy od historii, opowiemy o Królewskiej Akademii Tańca. Dzieci będą wiedziały, że taniec klasyczny to ciężka praca i nauka przez długie lata. Wspólnie nauczymy się podstawowych pozycji rąk i nóg oraz spróbujemy zapamiętać niektóre terminy baletowe. Podczas wykładu tancerze pokażą krótką lekcję oraz rozgrzewkę baletową.

godz. 19.00, Kinoteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

KINO TAŃCA
projekcja filmu „Pina” z prelekcją Jacka Przybyłowicza

godz. 21.30, Scena główna – Amfiteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Wieczór Tanecznych Zderzeń
GALA BALETOWA (POLSKA, GRUZJA, USA)

Opracowanie choreograficzne i realizacja: Eduard Bablidze
Prowadzenie: Sławomir Pietras
Produkcja: Stowarzyszenie Kultura u Źródeł

Widowisko stworzone specjalnie na 21 edycję Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju. Na scenie wysapią soliści Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Państwowego Teatru Opery i Baletu w Tibilisi, Zespołu Tańca Gruzińskiego „Daisi” i uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.

11 lipca 2019

godz. 16.00 Kinoteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

„Śladami Tańca”- prelekcja o tańcu dla dzieci

JAK OPOWIEDZIEĆ HISTORIĘ TAŃCEM?

Podczas ostatniego wykładu dzieci będą miały okazję poznać bliżej niezwykły świat baletu klasycznego. Kulisy teatru, przygotowanie artystów do wyjścia na scenę to tylko niektóre z elementów o których mowa będzie podczas wykładu. W planie oglądanie fragmentów baletowych wariacji i duetów wraz z ich omówieniem. Analiza krótkiej mise en scene przygotuje dzieci do wnikliwego patrzenia na spektakl i nauczy odczytywać specyficzną sceniczną mowę ciała.

godz. 19.00, Kinoteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Wieczór autorski Sławomira Piertasa
„Sergiusz Diagilew – prawda i legenda”

godz. 21.00, Scena główna – Amfiteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Widowisko „MŁODY DUCH TAŃCA” – II cześć międzynarodowego projektu baletowego w reżyserii Wiesława Dudka (POLSKA, JAPONIA)

12 lipca 2019

godz. 19.00, Kinoteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

KINO TAŃCA
projekcja filmu „Mr. Gaga” z prelekcją Jacka Przybyłowicza

godz. 21.30, Scena główna – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Spektakl „I ALWAYS HAVE A HANDKERCHIEF IN MY POCKET”
Albanian Dance Theater Company (ALBANIA)

13 lipca 2019

Scena główna – Amfiteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

godz. 16.00 – Koncert „Dzieci Dzieciom” – podsumowanie warsztatów dziecięcych i młodzieżowych.

godz. 20.00  – „Lądek, miastem tancerzy” to czterogodzinny koncert prezentujący efekty warsztatów tanecznych. Wielkie święto tańca w Lądku-Zdroju. Na scenie wystąpi ok. 500 artystów

ZAPRASZAMY